piątek, 27 kwietnia 2018

miasto Luksemburg

Parking

Mimo, że w stolicy Luksemburgu nie mieszka aż tyle ludzi co w większości innych stolic Europy, to znalezienie wolnego miejsca parkingowego może graniczyć z cudem. Szczególnie w dzień roboczy w centrum miasta. Lista parkingów miejskich wraz z aktualną liczbą wolnych miejsc jest dostępna tutaj. W centrum nie ma parkingów bezpłatnych. Ciekawą alternatywą są parkingi P+R, które są darmowe i są poza centrum. Po zaparkowaniu auta do centrum można dojechać komunikacją miejską. Miasto nie jest duże, więc warto rozważyć spacer zamiast autobusu. W zależności od parkingu dojście może zająć 30 minut lub więcej. Uwaga, w dni robocze, nawet te parkingi są przepełnione.

Miasto

Centrum jest bardzo spokojne i niewielkie, tak jak w innych 100-tysięcznych miastach. Za tutejszy Rynek można uznać plac d'Armes. W centrum można odwiedzić liczne restauracje, bądź sklepy. Pamiątki dostaniemy w sklepikach przypominające kioski. Centrum Luksemburga robi na mnie wrażenie centrum małego miasta w Polsce z lat 90-tych. Spacerujący mieszkańcy, nikt nigdzie się nie spieszy, wokół różne sklepy, które nie zostały wyparte przez wielkie galerie handlowe. Warto dodać, że mieszkańcy uznawani są za jeden z najszczęśliwszych narodów w Europie.

Centrum kultury na placu d'Armes

Kazamaty Bock

Podziemne miasto powstało w 1644 i jego tunele rozciągały się na łączna długość 23 kilometrów. Kazamaty wraz z fortami usytuowanymi wokół miasta stworzyły bardzo silny system obronny. Na ówczesne czasy była to jedna z najlepszych twierdz Europy. Większość tuneli nie dotrwała do naszych czasów. Teraz można zwiedzać małą część tego co pierwotnie tu było. Kazamaty znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Kazamaty są nieczynne zimą. Można je zwiedzać od lutego do początku listopada. Otwarte jest od 10:00 do 17:30 (10 luty - 29 marzec, 1 paźdzernik - 4 listopad), 10:00 do 20:30 (30 marzec - 30 września). Wstęp: bilet normalny 6 euro, ulgowy 5 euro, dzieci 3 euro. Poza kazamatami Bock są jeszcze kazamaty Petrusse, lecz na dzień dzisiejszy sa niedostępne dla zwiedzających. Więcej informacji na kazamaty Bock, kazamaty Petrusse.

Narodowe Muzeum Historii i Sztuki

Bardzo ciekawym muzeum jest Narodowe Muzeum Historii i Sztuki w Luksemburgu. Ta niepozorna budowla z zewnątrz okazuje się ogromnym gmachem w środku rozchodząca się na sąsiednie budynki oraz sięgająca kilka pięter wgłąb skały. Stała ekspozycja składa się na wystawę sztuki pięknej, medali i monet, archeologii oraz rzemiosła. Muzeum jest nieczynne w poniedziałki. W czwartki czynne od 10:00 do 20:00, w pozostałe dni od 10:00 do 18:00. Wstęp na stałą (dużą) wystawę jest bezpłatny. Płacić trzeba jedynie za wystawy tymczasowe o ile takowe są dostępne. Więcej informacji na stronie muzeum.


W Narodowym Muzeum Historii i Sztuki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz