piątek, 29 czerwca 2018

Vaison-la-Romaine


Vaison-la-Romaine

Historia

Miasto zostało wcielone do Imperium Rzymskiego po tym, jak Juliusz Cezar nadał mu status miasta federacji. Podczas panowania rzymian, Vaison-la-Romaine osiągnęło szczyt rozwoju w I - II wieku n.e. i rozrosło się do 70 hektarów. Miasto było usytuowane na prawym brzegu rzeki Ouvèze, gdzie aktualnie znajdują się wykopaliska archeologiczne.

Mapa Vaison-la-Romaine
Mapa Vaison-la-Romaine

Gdy wpływy cesarstwa rzymskiego zmalały, życie mieszkańców skupiło się na zachód od rzymskiego miasta. W XII wieku przenieśli się na tereny wokół katedry Notre Dame de Nazareth. Zazdrośni o wpływy kościoła hrabiowie Toluzy wielokrotnie napadali i oblegali miasto, aż w końcu wybudowali wieżę, a następnie zamek na lewym brzegu rzeki. W wyniku tego, miasto wokół katedry opustoszało. Nowe średniowieczne miasto powstało wokół zamku w XIII wieku. Nowe miasto szybko się rozbudowywało, powstała również nowa katedra i plac targowy.

Średniowieczne miasto w Vaison-la-Romaine
Średniowieczne miasto w Vaison-la-Romaine

Wykopaliska archeologiczne

Po rzymianach pozostały ruiny, które odkryto w ramach prac archeologicznych. W mieście powstały dwa wykopaliska archeologiczne: "de Puymin" oraz "de La Villasse". Oba można zwiedzać w cenie 9 euro. Szczegółowe godziny otwarcia i ceny można sprawdzić na stronie antyczne wykopaliska de Puymin oraz antyczne wykopaliska de La Villasse.

Uliczki w średniowiecznym mieście Vaison-la-Romaine
Uliczki w średniowiecznym mieście

Średniowieczne miasto

Średniowieczne miasto zachowało się w całości. Można naocznie przekonać się jak ludzie żyli w średniowieczu, przejść się wąskimi uliczkami. Między zabytkami funkcjonują hotele oraz restauracje z ładnym widokiem na nowe miasto. Spacerując w średniowieczu warto odwiedzić zamek (niestety nie można wejść do środka), katedrę, dzwonnicę, kaplicę św. Konstantyny, rezydencję byłego biskupa.

Zamek w Vaison-la-Romaine
Zamek w Vaison-la-Romaine

Skały

Miasto jest świetną bazą wypadową do okolicznych skał. Na wspinaczy czeka tysiące dróg w okolicznych skałach. Rejony są rozsypane w różnych kierunkach, więc samochód jest niezbędny. Aby uniknąć problemu z parkowaniem, lepiej być na miejscu wcześniej niż później. Warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik, aby bez problemu dotrzeć pod skały. Pomocne mogą być strony z opisami rejonów wokół Vaison oraz mapa.

Les Dentelles de Montmirail
Skały Les Dentelles de Montmirail

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz