sobota, 22 lipca 2017

San Cristóbal

Katedra

W drodze do miasta

Dojazd od strony Palenque wiedzie przez kręte, górskie drogi. Na tych drogach co chwila są progi zwalniające. W rezultacie jazda autobusem wygląda tak: przyśpieszenie, hamowanie, podskok (próg zwalniający), ostry skręt (górska droga), przyśpieszenie, hamowanie, podskok, skręt, przyśpieszenie, ... Przejazd zajmuje kilka godzin, więc powyższe niedogodności dają się we znaki. Inną konsekwencją jest wysoce prawdopodobne opóźnienie w miejscu docelowym wynoszące około 30 - 60 minut. Dodatkowo ze względu na działania Zapatystów, na trasie mogą pojawić się kontrole wojskowe.

Przeciętna ulica w mieście

Nocleg

Stan Chiapas jest jednym z biedniejszych w Meksyku. Ma to również przełożenie na ceny tutejszych noclegów. W hostelach za łóżko w pokoju wieloosobowym płaciłem 80 pesos za dobę (ok. 20zł). W porównaniu do Jukatanu jest to cena trzykrotnie niższa.

Jeden z przeciwległych kościołów na wzgórzuAtrakcje miasta

Centrum życia miasta jest Zócalo i okoliczne uliczki. Życie miasta zaczyna się przede wszystkim po zmroku, gdy centrum zapełnia się mieszkańcami i turystami. Na ulicach i w restauracjach można posłuchać mariachi, wypić kawę (20 pesos - 5zł) lub margaritę. Margarita serwowana jest tutaj w wielkich kieliszkach o pojemności zbliżonej do kufla piwa. W Polsce za tą samą cenę dostaniemy malutki kieliszek do połowy wypełniony lodem.

Poza częścią rozrywkową można tutaj zwiedzać muzea, katedrę bądź inne kościoły. Na dwóch przeciwległych wzgórzach względem centrum stoją kościoły skąd można zobaczyć centrum miasta z góry. Warto też przejść się na targ, gdzie można kupić praktycznie wszystko.

Ulica prowadząca na targ

Atrakcje poza miastem

Liczne biura podróży oferują wycieczki poza miasto. Dla osób planujących dalszą podróż do Gwatemali będzie ciekawa opcja wycieczki do Bonampak (ok 250km od San Cristóbal), która jest połączona z transferem do sąsiedniego państwa. Innymi ciekawymi opcjami jest wycieczka do wioski indiańskiej, kanion Sumidero i wiele innych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz