piątek, 16 czerwca 2017

Arco parkingi


Wąskie uliczki w Arco

Ciężko sobie wyobrazić aktywne wakacje w Arco bez samochodu. Dojazd do skał, na ferraty itp. jest szalenie trudny bez własnych czterech kółek. Samochód można przywieźć z Polski bądź przylecieć samolotem i wynająć go na miejscu.

Skrzyżowanie, Arco

Dojazd samochodem

Kilka uwag dotyczących dojazdu z Polski. Najtańsza trasa prowadzi przez Niemcy (zakładając start z zachodniej części Polski). Póki co, autostrady w Niemczech są jeszcze bezpłatne, w Czechach trzeba zapłacić 310 CZK (ok. 51zł) za winietę 10-dniową lub 440 CZK (ok. 72zł) za winietę miesięczną. Możliwe jest przejechanie na jednym baku całych Niemiec - tankujemy do pełna na granicy Polsko-Niemieckiej i jedziemy spokojnie. Wjeżdżałem do Niemiec autostradą A4, prędkość około 130-150 km/h na tempomacie. Pojemność baku to około 55 litrów. W rezultacie wjeżdżałem na oparach do Innsbrucka. Dlaczego w Niemczech nie tankować? Orientacyjne ceny pb95 na dzień 17 maj 2017.
  • Niemcy: 1,36 euro / litr, około 5,70 zł / litr
  • Austria: 1,11 euro / litr, około 4,64 zł / litr
  • Włochy: 1,56 euro / litr, około 6,55 zł / litr
Włoski zakaz postoju w wyznaczonych godzinach...

Uliczki

Uliczki inne niż główne są często bardzo wąskie. Niejednokrotnie mają oznaczenia jaka jest szerokość przejazdu, np. 1,80 czy 1,90 metra. Nie bez powodu włosi mają małe samochodziki pokroju Fiat Panda. Co więcej, oni lubią szarżować tymi swoimi małymi samochodzikami w tych wąskich uliczkach, więc się nie zdziwcie gdy pełni skupienia będziecie jechali starając się nie zarysować auta o mury kamienic, a tu nagle znad przeciwka wyłoni Wam się rozpędzony włoch.

Przeciętna, ciasna uliczka w Arco

Parkingi

W zależności gdzie śpimy to będziemy mieć dostępny parking na posesji lub będziemy musieli szukać miejsca parkingowego na ulicy. Ponadto często będziemy musieli parkować na mieście. Miejsca parkingowe są wymalowane na jeden z poniższych kolorów:
  • Białe - darmowe miejsce
  • Niebieskie - miejsce płatne, trzeba kupić bilecik w parkomacie (zazwyczaj 1 euro za godzinę)
  • Żółte - miejsce specjalne, prywatne, hotelowe, z reguły nie dla nas
Wszystkie miejsca podlegają ograniczeniom czasowym, jeśli takie istnieją. Informacja jest na znaku i może głosić, że np. maksymalny czas postoju to 90 minut. Limit tyczy się wszystkich miejsc parkingowych (białych oraz niebieskich).

Rzadki widok - duży bezpłatny parking w Arco, daleko od centrum

Targ

Na dużych parkingach przez jeden, wybrany dzień w tygodniu jest targ. Wówczas na parkingu rozstawiają się sprzedawcy ze swoimi towarami. Często są to ubrania, lecz nie tylko. Decydując się zostawić samochód na noc, koniecznie trzeba doczytać czy na tym parkingu jest targ i w jaki dzień on się odbywa. W nocy, bądź nad ranem tuż przed targiem wszystkie samochody z parkingu są odholowywane. Informacje znajdziemy na znakach, na parkingu.

Wąskie uliczki nocą, Arco

Arco - atrakcje
Arco - włoskie jedzenie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz