piątek, 25 maja 2018

Monte Albán

Główny plac
Główny plac

Historyczne miasto Monte Albán znajduje się nieopodal miasta Oaxaca na wysokości 2000 m n.p.m. i jest usytuowane na 400-stu metrowej górze. Na górze, której wierzchołek został zrównany przez Zapoteków.

Monte Albán

Wstęp kosztuje 59 pesos (2014), 70 pesos (2017). Dodatkowo trzeba dopłacić 45 pesos (2014) za możliwość filmowania. Przy wejściu jest nowy budynek, w którym mieści się muzuem. W środku można podziwiać eksponaty znalezione na terenie zabytkowego miasta. Dla głodnych bądź spragnionych jest tam również restauracja. Jednak ceny są tam kosmiczne, np. 26-28 pesos (2014) za napój.

Przykładowe eksponaty w muzeum
Przykładowe eksponaty w muzeum

Makieta Monte Albán
Makieta Monte Albán

Po wyjściu z muzeum warto spojrzeć na makietę miasta. Nie trzeba iść od razu na główny plac. Można iść od tyłu, gdzie znajduje się niepozorny grobowiec nr 104. Następnie idąc w stronę głównego placu przechodzi się przez plac północny z piramidami na które można wejść. Z tego miejsca bardzo dobrze widać główny plac. Z boku znajduje się dawne boisko do gry w piłkę, a w przeciwległym rogu ustawiona jest galeria płaskorzeźb Los Danzantes.

Grobowiec nr 104 w Monte Albán
 Grobowiec nr 104 w Monte Albán

Główny plac jak i większość zabytkowego miasta jest pozbawiona bujnej roślinności. Znaczy to tyle, że są tylko pojedyńcze drzewa dające cień. W praktyce piramidy zwiedza się w szczerym, upalnym słońcu. Polecam zwiedzanie w poniedziałek, gdy turystów jest mało.

Widok na piramidy na północnej stronie miasta
Widok na piramidy na północnej stronie miasta

Krótka historia miasta

Okolice Monte Albán były zamieszkane już 11 tysięcy lat p.n.e. Prawdopodobnie są to najdłużej zamieszkane tereny przez człowieka. Kultura Olmeków była tu obecna 3000 lat p.n.e. Olmekowie również założyli to historyczne miasto około 500 roku p.n.e.. Zapotekowie pojawili się na tych terenach prawdopodobnie około I wieku p.n.e. Opracowali system nawadniania pól oraz wyrównali górę pod dalszą rozbudowę miasta. Na ówczesne czasy był to niebywały sukces inżynieryjny. Za czasów panowania Zapoteków miasto stało się jednym z największych ośrodków w ówczesnej Mezoameryce. W 800 roku n.e. miasto całkowicie opustoszało, gdyż mieszkańcy przenieśli się do Mitli. W XVI w. Mistekowie zaczęli wykorzystywać miasto do pochówku zmarłych. Monte Albán stało się nekropolią - wielkim cmentarzyskiem.

Galeria płaskorzeźb Los Danzantes
Galeria płaskorzeźb Los Danzantes

Widok na główny plac Monte Albán od strony południowej
Widok na główny plac Monte Albán od strony południowej

Potomkowie Zapoteków wciąż aktywnie żyją i działają na tych terenach. Z ich plemienia wywodzi się jeden ze słynniejszych meksykańskich prezydentów: Benito Juárez.

Monte Albán

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz