piątek, 6 kwietnia 2018

Antwerpia

Parkowanie

Dojechać do Antwerpii można na wiele sposobów, np. autobus, pociąg, samolot, itp. W wielu wypadkach wystarczy znaleźć odpowiednie połączenie i kupić bilet. Sprawa się nieco komplikuje jeśli postanowimy przyjechać własnym środkiem transportu. Większość miasta jest w strefie niskiej emisji spalin (LEZ). Czyli nie możemy wjechać do miasta bez przygotowania. Taki wjazd może zakończyć się wysokim mandatem liczonym w euro. Ten problem można rozwiązać na dwa sposoby: parkingi typu "zaparkuj i jedź" (P+R) lub zarejestrować swój pojazd. Rejestrować się można poprzez stronę internetową - link. Niestety, na początku roku 2018 strona nie działała w pełni poprawnie, przez co rejestracja swojego pojazdu mogła zakończyć się niepowodzeniem. Zwolnione z rejestracji są samochody z belgijskimi i holenderskimi rejestracjami, gdyż one są już automatycznie wprowadzone do systemu. Cały system nadzoruje szereg specjalistycznych kamer monitorujących ruch kołowy, który najpewniej kosztował ogromne pieniądze.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii

Inny sposób to skorzystanie z darmowych parkingów z dala od centrum, a następnie poruszanie sie poprzez komunikację miejską. Pełna lista parkingów znajduje się tutaj. Parkingi są poza strefą LEZ, ale mogą być tuż obok, więc trzeba uważać, by przypadkiem nie pojechać za daleko. Trzeba być uważnym, gdyż parkingi nie koniecznie są dobrze oznaczone. Pierwsze 12 godzin parkowania jest w pełni za darmo, kolejne też nie są zbyt drogie. Po zaparkowaniu samochodu, możemy pójść na autobus, bądź tramwaj, który powinien być tuż obok parkingu. Niezrozumiałe jest dla mnie to, że na tych parkingach nie ma automatu do kupna biletu. Na pewno nie ma tego urządzenia na parkingu Olympiade. Próżno też szukać kiosku, gdzie można kupić taki bilet. Jeśli już się znajdzie taki kiosk, to mają ograniczoną ofertę sprzedaży, jedynie bilety jednorazowe bądź 10-przejazdowe. U kierowcy również możemy kupić bilet jednorazowy. Nie ma opcji zakupu biletu całodniowego - taki bilet kupimy w automacie w ...centrum do którego próbujemy się właśnie dostać. Bilet jednorazowy 3 euro, jedniodniowy 6 euro.

Jeden z wielu eksponatów w muzeum MAS

Grote Markt

Grote Markt to nic innego jak tutejszy Rynek. Wokół jest niezliczona ilość restauracji oraz sklepików pod turystów. Na Rynku znajduje się ratusz, w okolicy jest dom Rubensa oraz katedra. Renesansowy ratusz znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obok znajduje się popularny plac Groenplaats, gdzie można znaleźć jeszcze więcej restauracji.

Plac Groenplaats z widokiem na katedrę

Port, Rubens i diamenty

Miasto słynie głównie z tych trzech rzeczy. Port w Antwerpii jest drugim bądź trzecim największym portem w Europie, na przemian z portem w Hamburgu. Port powstał w pierwszej połowie XIX wieku na zlecenie Napoleona Bonaparte. Szybko zyskiwał na znaczeniu co spowodowało znaczącą rozbudowę na przełomie XIX i XX wieku. Aktualnie port szybko się rozwija i ma znaczącą pozycję w handlu z Ameryką Północną, Afryką oraz z Środkowym Wschodem. Prawie wszystkie banany w Europie przypłynęły wpierw do tego portu.

Coś na wodzie

Peter Paul Rubens był wybitnym, flamandzkim malarzem tworzącym w epoce baroku. Jego życie było ściśle związane z Antwerpią. W latach 1600 - 1608 mieszkał i pracował za granicą. Po powrocie poślubił Helenę Fourment i kupił dom, który mocno przerobił i rozbudował wg swoich projektów. Po jego śmierci dom często zmieniał właścicieli aż stał się własnością miasta, gdzie utworzono muzeum jego imienia. Muzeum jest otwarte od 10:00 do 17:00, bilet kosztuje 8 euro, ulgowy 6 euro.

Jedna w wielu ciekawych instalacji w muzeum MAS

Już w XVI wieku Antwerpia była światowym centrum handlu diamentami. Znacząco przyczynili się do tego żydzi. Żydzi byli nagminnie prześladowani i traktowani znacznie gorzej od innych mieszkańców miasta. Skutkowało to m.in. zakazem wykonywania wielu "prestiżowych" prac. Jedne z tych "gorszych" prac, które pozwolono im wykonywać była obróbka diamentów. W rezultacie handel diamentami został znacząco zdominowany przez żydów. Dzisiaj około 80% światowego handlu diamentami odbywa się w Antwerpii, znacząca jej część jest prowadzona z Indiami. W Antwerpii powstała dzielnica diamentowa między dworcem kolejowym a parkiem miejskim.

Ratusz w Antwerpii

Muzeum MAS

Pełna nazwa muzeum to Museum aan de Stroom. Muzeum powstawło w 2011 i znajduje się w bardzo charakterystycznym budynku przy porcie. Zdecydowanie jest to jedno z ciekawszych muzeów. Na każdym piętrze znajduje się wystawa poświęcona konkretnemu tematowi wykorzystując do tego przeróżne eksponaty. Sporo wystaw poświęconych jest historii miasta, marynistyki ale nie tylko. Znajdziemy również temat śmierci przy wykorzystaniu sztuki Majów, Azteków jak i plemion afrykańskich oraz wiele innych. Bilet kosztuje 10 euro lub 8 euro ulgowy. Jeśli nie ma akurat wystaw tymczasowych to cena spada do 5 euro lub 3 euro za uglowy. Na dachu znajduje się taras widokowy na całe miasto i port. Wstęp na taras jest darmowy.

Muzeum MAS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz