czwartek, 12 stycznia 2017

Tulum

Ruiny nad Morzem Karaibskim

Niepowtarzalne ruiny przy samym Morzu Karaibskim.

Miasto

Tulum to jedno z trzech największych miasteczek Meksyku wzdłuż wybrzeża karaibskiego. Cancun to miejsce wakacji typu "all inclusive" z dziesiątkami hoteli. Playa Del Carmen z kolei oferuje niezliczoną ilość miejsc, gdzie można się pobawić, poimprezować. Tulum natomiast jest spokojniejszym odpowiednikiem Playa Del Carmen. Znajdą się tutaj restauracje, bary, ale nie w takim typowo dyskotekowym stylu.

Główna ulica w mieście

Ruiny

Główną i najbardziej znaną atrakcją są ruiny. Ruiny są niezwykłe ze względu na ich bezpośrednie usytuowanie przy samym morzu. W Meksyku nie ma drugiego takiego miejsca. Ruiny znajdują się w odległości około 2 km od granic miasta. Można tam dojechać m.in. taksówką. Uwaga, taksówkarze lubią kasować każdego pasażera z osobna, dlatego trzeba koniecznie zaznaczyć, że wszyscy pasażerowie jadą razem i się znają. Wtedy będzie jedna opłata.

Słup do pradawnego obrzędu Indian Nahua i Totonaków

Na miejscu, jeszcze przed ruinami są liczne knajpki, sklepiki. Przy odrobinie szczęścia można obejrzeć pradawny obrzęd Indian Nahua i Totonaków. Pięciu mężczyzn (Valadores) wspina się na 30 metrowy słup, z którego następnie czterech z nich spuści się na linach głową w dół okrążając ten słup.
Valadores przygotowujący się do spuszczenia głową w dół na linachAtrakcje

Poza ruinami Tulum oferuje jeszcze inne atrakcje: Cenota Dos Ojos opisywana we wcześniejszym poście, plaża nad Morzem Karaibskim, rezerwat przyrody Sian Ka'an.
  • Plaża, niestety podobnie jak ruiny, oddalona jest od samego miasta o 3 - 5 km. W praktyce trzeba obejść zalesiony teren.
  • Nurkowanie, w miasteczku znajduje się kilka biur podróży, które oferują tego typu aktywność. Ceny zaczynają się od 60 USD, lecz te ciekawsze oferty są wyceniane na 100 USD wzwyż. Może się zdarzyć, że duże fale uniemożliwią nurkowanie w morzu, wtedy biura mogą zaoferować nurkowanie jedynie w cenotach.
  • Rezerwat przyrody Sian Ka'an, czyli 45 tys. km2 lasu równikowego oraz mokradeł, 110 km rafy koralowej, setki gatunków różnych zwierząt (żabiru, krokodyle, manaty, żółwie, itd.). Wstęp do rezerwatu kosztuje 4 USD. Rząd meksykański nie wspiera w tym miejscu turystyki ze względu na jego walory przyrodnicze, w związku z tym szlaki tutaj są w kiepskim stanie. Bezpieczniej jest skorzystać z wycieczki oferowanej przez biura podróży w cenie 100 USD.

2 komentarze: