wtorek, 19 czerwca 2018

Paryż

Bazylika Sacré-Cœur
Bazylika Sacré-Cœur od tyłu

Paryż jest mekką dla fanów zabytków, historii i sztuki wszelakiego rodzaju. Nie sposób wszystkiego opisać co oferuje miasto. Kilka przykładowych miejsc wartych odwiedzenia przez weekendowych turystów.

Spis treści

 1. Bazylika Sacré-Cœur
 2. Montmartre i Place du Tertre
 3. Paryskie cmentarze 
 4. Wieża Eiffla
 5. Pałac Inwalidów
 6. Katedra Notre Dame
 7. Luwr
 8. Opera Garnier
 9. I wiele innych ciekawych miejsc

Bazylika Sacré-Cœur

Wybudowana na wzgórzu Montmartre w 1914 roku po zakończeniu wojny francusko - pruskiej. Francuscy przemysłowcy dopełnili swojej obietnicy, w której obiecali wybudować bazylikę, jeśli podczas wojny Paryż zostanie nietknięty. W pobliże dojeżdża metro nr 12, stacja Abbesses. Na wzgórze można wjechać kolejką linową lub pójść pieszo.

Bazylika Sacré-Cœur
Bazylika Sacré-Cœur

Montmartre i Place du Tertre

W drugiej połowie XIX wieku liczni artyści zaczęli osiedlać się i tworzyć w Montmartre. W tym samym okresie Montmartre zostało przyłączone do miasta Paryż. Artystyczny duch dzielnicy jest wciąż widoczny i wyczuwalny. Szczególnie na placu Place du Tertre, gdzie uliczni artyści oferują narysowanie portretu (z reguły karykatury). Wielu znanych twórców tutaj mieszkało, m.in. Fryderyk Chopin, Pablo Picasso, Vincent Van Gogh. Dzielnica jest dość turystyczna, mimo to obiad w okolicach Place du Tertre można zjeść w granicach paryskiej średniej, czyli około 10-20 euro.

Place du Tertre
Place du Tertre

Nieopodal znajduje się Pigalle. Dawniej był to słynny plac znany z usług seksualnych i domów publicznych. Aktualnie jest tam sporo sklepów z instrumentami muzycznymi oraz znany teatr Moulin Rouge.

Moulin Rouge
Moulin Rouge

Paryskie cmentarze

Zwiedzanie Paryża to nie tylko zabytki, dzieła sztuki, teatry. To także cmentarze. Turystyka cmentarna w Paryżu jest popularna ze względu na ogrom słynnych ludzi pochowanych tutaj. Poza francuzami spoczywają tutaj również wybitni Polacy.
 • Cmentarz Montmartre - Émile Zola, Wacław Niżyński, Juliusz Słowacki, Dalida, Joachim Lelewel, Herman Potocki, Karol Różycki
 • Cmentarz Père-Lachaise - Fryderyk Chopin, Honoriusz Balzac, Józef Wysocki, Jean-Baptiste Clément, Molier (Jean Baptiste Poquelin), Jim Morrison, Édith Piaf, Jarosław Dąbrowski
 • Cmentarz Montparnasse - André Citroën, Alina Szapocznikow, Ludwik Mierosławski, Cortazar Julio, Baudelaire Charles, Ionesco Eugene, Coriolis Gaspard-Gustave, Pigeon Charles
 • Cmentarz Passy - Bao Dai, grobowiec rodziny Renault, Docteur Blanche, Fernandel, Edouard Manet, Berthe Morisot, Natalia Szeremietjewska, Leila Pahlawi
 • Panteon - Maria Skłodowskiej-Curie i Piotr Curie, Émile Zola, Louis Braille, Jan Jakub Rousseau, Wolter, Jean Moulin, Victor Hugo, Jean Monnet
grób Juliusza Słowackiego
grób Juliusza Słowackiego

Wieża Eiffla

Niewątpliwie jest to najbardziej rozpoznawalny symbol Paryża. Budowla powstała w 1889 roku z okazji wystawy światowej EXPO, która miała miejsce w stolicy Francji. 20 lat później wieża miała zostać rozebrana, lecz jej twórca Gustave Eiffel nie mógł się z tym pogodzić. Dlatego założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Wieżę dopiero uratowało wynalezienie telegrafu bezprzewodowego, gdyż jego antena została zamontowana na szczycie wieży. Następnie w czasie I Wojny Światowej wieża była idealnym masztem komunikacyjnym, który umożliwiał kontakt z wojskiem przy granicy z Niemcami.

panorama Paryża
Wieża Eiffla nocą

Wysokość wieży nie jest stała. W zależności od temperatury może się zmieniać nawet o 18 cm. Przyjmuje się, że aktualna wysokość to 324 metry wliczając zamocowaną antenę na szczycie. Aktualnie cena za wjazd na szczyt kosztuje 19 - 25 euro. Bilet można kupić online i zaoszczędzić trochę czasu, gdyż kolejki są ogromne. Wstęp na niższe kondygnacje jest w granicach 10 - 16 euro w zależności czy chcemy dopłacić za windę czy wybierzemy schody.

Wieża Eiffla
Wieża Eiffla

Pałac Inwalidów

Jak nazwa wskazuje, pałac został wybudowany na potrzeby weteranów i inwalidów wojennych. Wzniesiono go w 1676 roku, następnie dobudowano monumentalny Kościół Inwalidów w 1706 roku. Aktualnie poza domem dla starców i weteranów w kompleksie znajdują się również muzea: muzeum militarnej historii Francji, muzeum wojskowe, muzeum wojska francuskiego, muzeum modeli wojskowych oraz muzeum historii współczesnej. W podziemiach oraz grobowcach Kościoła Inwalidów zostali pochowani zasłużeni dla Francji wojskowi. W przeważającej mierze są to generałowie oraz marszałkowie. Tutaj spoczywa Napoleon Bonaparte.

Pałac Inwalidów - Kościół
Pałac Inwalidów - Kościół

Katedra Notre Dame

Katedrę rozsławiła na cały świat powieść francuskiego pisarza Victora Hugo pt. "Dzwonnik z Notre Dame". Świątynia powstała na wyspie przy Sekwanie w 1345 roku po ponad 180 latach budowy. Warto przyjrzeć się obu wieżom, gdyż wbrew pozorom nie są identyczne. Katedrę można zwiedzać, lecz trzeba się przygotować na wielogodzinne stanie w bardzo długiej kolejce. Latem stoi się w upale, na betonowym placu bez osłony przed słońcem, więc warto wcześniej odpowiednio się przygotować.

Katedra Notre Dame
Katedra Notre Dame

Luwr

Ogromne muzeum, które może pochwalić się zbiorami z całego świata z różnych epok. znajdują się tutaj sarkofagi faraonów z Egiptu, sztuka afrykańska, liczne działa sztuki z Azji, niezliczona ilość obrazów, rzeźb, itp. Muzeum jest tak ogromne, że nie da się wszystkiego zobaczyć w jeden dzień. W sezonie kolejka przez główne wejście, czyli przez słynną szklaną piramidę jest ogromna. Luwr posiada również wiele bocznych wejść, które z reguły są mniej oblegane. Aby zaoszczędzić czas warto zastanowić się nad zakupem biletu online na stronie Luwru.

Piramida Luwru
Piramida Luwru

Niestety to muzeum o światowej sławie przy większości eksponatów nie ma opisów po angielsku. Również oznaczenia pozostawiają wiele do życzenia. Bardzo łatwo można się zgubić w tym pałacu. Co więcej, jeśli ktoś jest zainteresowany konkretnym dziełem sztuki, który znajduje się w muzeum a nie jest on bardzo sławny jak np. obraz Mona Lisa bądź Venus z Milo to może mieć trudności ze zlokalizowaniem dzieła.

Pewne dzieło sztuki z Luwru
Pewne dzieło sztuki z Luwru

Opera Garnier

Dawniej mieściła się tutaj Opera Narodowa, lecz od momentu gdy zespół przeniósł się, nazwę obiektu zmieniono na Opera Garnier. Aktualnie odbywają się tutaj jedynie występu baletu. Niemniej warto odwiedzić operę ze względu na jej architekturę i wystrój. Główna sala może pomieścić 2200 widzów oraz 450 artystów na scenie.

Opera Garnier
Opera Garnier

I wiele innych ciekawych miejsc

Nie sposób opisać wszystkich atrakcji Paryża. Powyżej znajduje się tylko kilka ciekawszych propozycji na zwiedzanie. Warto pamiętać również o słynnym Łuku Triumfalnym zarówno tym zabytkowym jak i tym w dzielnicy nowoczesnej La Défense. Będąc we Francji nie można również zapomnieć o bogatej kuchni, ich serach oraz winie.

Łuk Triumfalny w Paryżu
 Łuk Triumfalny w Paryżu

ściana miłości w Paryżu
Ściana miłości w Paryżu

Kościół św. Augustyna w Paryżu
Kościół św. Augustyna w Paryżu

Ogród Królewski w Paryżu
 Ogród Królewski w Paryżu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz