piątek, 19 października 2018

Dunkierka

Muzeum Operacji Dynamo

Przez kilka dni plaże w Dunkierce były najważniejszym punktem na mapach wojennych. Przeprowadzono tutaj operację Dynamo, która uratowała setki tysięcy ludzi.

Silniki samolotów wyłowione w okolicach plaż Dunkierki
Silniki samolotów wyłowione w okolicach plaż Dunkierki
Dunkierka została założona około 800 roku, jako flamandzka wioska rybacka. Miasto wciąż żyje połowem ryb a także transportem pasażerskim. Dunkierka może pochwalić się trzecim, co do wielkości portem we Francji. Ze względu na swoje położenie odgrywa on dużą rolę w transporcie pasażerskim i frachtowym między Europą kontynentalną a Wielką Brytanią.

Muzeum Operacji Dynamo w Dunkierce
Muzeum Operacji Dynamo w Dunkierce

Operacja Dynamo

Wydarzenia, jakie miały miejsce podczas drugiej wojny światowej, stały się słynne na całym świecie a mowa tu o Operacji Dynamo, która była ewakuacją Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego oraz wojsk francuskich i belgijskich przed nacierającymi nazistowskimi wojskami. Przeprowadzona w dniach 25 maja - 4 czerwca 1940 roku z portu w Dunkierce do Wielkiej Brytanii. Ewakuowanych zostało ponad 330 tysięcy ludzi. Duża część sprzętu wojskowego w tym ciężarówki, samoloty, jednostki pływające zostały przez aliantów porzucone na plaży w Dunkierce, gdyż nie było już czasu na ich zabranie.

Działo firmy SKODA model 14/19 kaliber 100 m/m zmodernizowana do 105 m/m NATO
Działo firmy SKODA model 14/19 kaliber 100 m/m zmodernizowana do 105 m/m NATO
Muzeum upamiętniające te wydarzenia mieści się w Bastionie 32 z 1874, gdzie znajdowało się centrum dowodzenia anglików podczas operacji Dynamo. Nieopodal znajduje się molo i plaża skąd żołnierze byli ewakuowani. Muzeum można zwiedzać codziennie od marca do listopada, koszt wizyty dla osoby dorosłej to 8 euro. Na wstępie prezentowany jest 12 minutowy film wprowadzający do wydarzeń, jakie miały miejsce na przełomie maja i czerwca. Muzeum dysponuje wieloma przedmiotami, sprzętem porzuconym na plaży w Dunkierce podczas ewakuacji. Znajdują się w nim również pozostałości po pojazdach kołowych, a także spore zbiory broni. W muzeum uczczono również pamięć 1 Czechosłowackiej Brygady Pancernej, która razem z wojskami francuskimi uczestniczyła w wyzwoleniu miasta w maju 1945 roku. Przed muzeum jest darmowy parking, lecz w muzeum ostrzegają przed pozostawianiem cennych przedmiotów na widoku w samochodzie.

Molo w Dunkierce
Molo w Dunkierce

Molo i plaża w Dunkierce

Z muzeum Operacji Dynamo, warto zobaczyć pobliskie molo, następnie przejść się plażą do oddalonej o kilkaset metrów części miasta gdzie znajduje się dużo kawiarenek i restauracji. Warto się zatrzymać na chwilę, aby napić się gorącą kawy z widokiem na fale Morza Północnego w jednym z ogródków na plaży. Plaża jest pełna muszelek, także dzieci mają dużo frajdy idąc nią i znajdując kolorowe pozostałości po morskim życiu.

Plaża w Dunkierce
Plaża w Dunkierce

Ratusz, Dzwonnica, Kościół Saint-Eloi, Plac Jeana Barta

W centrum Dunkierki jest wiele sklepów, piekarni, kawiarenek i knajpek. Warto w to miejsce się wybrać by zobaczyć neo-klasycystyczny Hôtel de Ville, czyli Ratusz, który liczy sobie 117 lat a jego dzwonnica została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Ratuszu znajduje się rada miejska, odbywają się również ceremonie zaślubin. 

Ratusz w Dunkierce, Hôtel de Ville
Ratusz w Dunkierce, Hôtel de Ville

Warto tu wspomnieć o tym, że obecny Ratusz stoi na gruzach swojego poprzednika z 1233 roku, który był niszczony, palony aż w roku 1896 podjęto decyzje o budowie nowego Ratusza na miejscu starego. Celowo został on zrównany z ziemią. Władze powierzyły projekt nowego Ratusza Louisowi Marii Cordonnierowi, który wzniósł budynek w 4 lata. Na fasadzie budynku widzimy posągi 6 mężczyzn, którzy przyczynili się do rozwoju Dunkierki. Pierwotnie mężczyzn było 8. Dwie brakujące rzeźby zostały zniszczone podczas działań wojennych.

Dzwonnica w Dunkierce
Dzwonnica w Dunkierce

Trzysta metrów dalej znajdują się dwie kolejne atrakcje Dunkierki. Le Beffroi, czyli dzwonnica wzniesiona w 1440 roku, podobnie jak Ratusz wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO, która liczy sobie 58 metrów, można z niej podziwiać panoramę miasta, a także port i plażę. Wejście na wieżę kosztuje 3,5 euro. Przed planowanym przybyciem warto na stronie internetowej upewnić się, w jakich godzinach jest czynna, ponieważ możemy trafić na godzinę przerwy obiadowej lub się spóźnić z wejściem. Na przeciwko dzwonnicy znajduje się Kościół Saint Eloi, który ma swe początki w XV w. Został wzniesiony na terenie dawnego hospicjum. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana. Podczas pierwszej wojny światowej została mocno uszkodzona, co zostało zrekonstruowane. Druga wojna światowa także nie była łaskawa dla kościoła, gdyż został zbombardowany, ostały się jedynie mury. Kolejna odbudowa trwała aż do 1985 roku. W kościele znajdują się szczątki słynnego francuskiego korsarza Jeana Barta.

Kościół Saint Eloi
Kościół Saint Eloi

Jean Bart był francuskim admirałem urodzonym w połowie XVII w. w Dunkierce. Jean wykazał się podczas licznych działań floty francuskiej. Za jego największe sukcesy uważa się działania podczas wojny palatynackiej w latach 1688-1697, gdzie został porwany do niewoli przez załogi okrętów angielskich i przetransportowany do Plymouth. Uciekł po trzech dniach na łodzi wiosłowej wraz z innymi marynarzami. W 1691 roku sterroryzował nieprzyjacielską flotę handlową i dotarł do wybrzeży Szkocji gdzie spalił 4 wioski i zamek. Wojna ta nie była na rękę Francji ze względu na panujące od dawna braki żywności, gdyż Anglia mogła trzymać francuzów w tzw. "szachu". Dlatego tak ważne okazało się uratowanie 120 statków przewożących zboże z Rzeczypospolitej. Król Ludwik XIV nagrodził za te czyny Jeana Barta nadając mu tytuł szlachecki. W Dunkierce znajduje się plac i pomnik żeglarza wzniesiony w 1845 roku, który cudem ocalał podczas działań wojennych.

Pomnik Jeana Barta
Pomnik Jeana Barta

Muzeum portowe

Przed przyjazdem do muzeum warto zajrzeć na ich stronę internetową, ponieważ zmieniają się wystawy i atrakcje w zależności od sezonu. Oferują m.in. atrakcje karnawałowe, Bożonarodzeniowe i inne. W muzeum są zatrudnieni animatorzy, którzy najmłodszym widzom przybliżają historię. Oprócz tego w muzeum organizowane są także konferencje i wystawy.

Statek "Duchesse Anna", w tle muzeum portowe
Statek "Duchesse Anna", w tle muzeum portowe

W muzeum można również zwiedzić piękne żaglowce np. Duchesse Anna (Księżna Anna) z 1901 roku, który został przekazany Francji, jako reparacje wojenne po drugiej wojnie światowej i zmieniono mu nazwę z Großherzogin Elisabeth na Duchesse Anna i Sandettié. Bilet wstępu kosztuje 9 euro dla osoby dorosłej, lub można zdecydować się na korzystną opcje biletu rodzinnego za 23 euro, w tej cenie może wejść 2 dorosłych + 2 dzieci (poniżej 18 lat) lub 1 dorosły + 3 dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz