piątek, 24 marca 2017

Dos Ojos

Iguana na ruinach

Dos Ojos, czyli dwoje oczy. Jedna z licznych cenot na Jukatanie.

Dojazd

Cenote Dos Ojos znajduje się na trasie Playa Del Carmen - Tulum, nieopodal parku rozrywki Xel-Ha. Najprościej i zarazem najtaniej można tam dojechać poprzez Collectivo, czyli prywatnymi busami jeżdżacymi dość często na tym odcinku. Trzeba pamiętać, aby powiedzieć kierowcy, żeby się zatrzymał przy jaskini.

Ruiny pałacu

Ruiny Xelha'

W pobliżu Dos Ojos, 100 - 200 metrów w kierunku parku rozrywki Xel-Ha można odwiedzić ruiny Xelha'. Ruiny są schowane w lesie. Za jedyne 40 peso można zwiedzić ten skansen. Małe ruiny porozrzucane są w niezbyt gęstym lesie. Całość można spokojnie przejść w 1 - 2 godziny. Po ruinach biegają liczne iguany. Iguany to niegroźne roślinożerne zwierzęta, jedynie wygląd mają odstraszający.

Ruiny Xelha'Cenote

Cenote, czyli jaskinia zalana wodą. Na Jukatanie jest ich setki. Wiele z nich jest połączona podziemnymi kanałami tworząc ogromne systemy. Wiele z nich jest połączonych z morzem. Dzięki temu można w nich spotkać naraz dwa rodzaje wody: słodką i słoną, co tworzy niesamowite efekty. Bardzo popularny jest snorkling oraz nurkowanie. Podobno są to jedne z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie.

Cenote Xelha'

Dos Ojos - logistyka

Przy drodze jest parking, kilka budynków, kasa. Sama jaskinia jest oddalona o 4 km. Dojście do jaskiń biegnie dobrze oznaczoną drogą, lecz w palącym słońcu. Drzewa przy drodze nie dają żadnego cienia. Od razu można kupić bilet z przewodnikiem bądź bez. Poza snorklingiem można tutaj również nurkować.

Mała, szybki i zwinna jaszczurka

Opcja z przewodnikiem dla snorklingu:
  • Koszt 450 peso
  • Możliwość zwiedzania jaskini nietoperzy
  • Podwiezienie samochodem do jaskiń
  • Wynajem sprzętu w cenie (maska, pianka, płetwy, latarka, kamizelka ratunkowa)
Opcja bez przewodnika:
  • Koszt 150 peso
  • Brak możliwości zwiedzenia jaskini nietoperzy
  • Brak podwózki, trzeba iść 4km pieszo
Iguany na ruinach

Pływanie w jaskini

Wziąłem wersję z przewodnikiem. Po przebraniu się i rozdysponowaniu sprzętu grupa jest zabierana do pierwszej jaskini. Tam można oswoić się z wodą. De facto, woda jest idealnie przejrzysta. Czasem widać nawet małe rybki przemykające niepozornie pod wodą. Później przechodzimy do drugiej jaskini. Tam z dwoma przewodnikami (jeden z przodu, drugi z tyłu) płyniemy do jaskini nietoperzy. W wodzie przebywa się dość długo, więc mimo upałów warto wziąć piankę, zwłaszcza dla zmarźluchów.

Iguana na drzewie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz