czwartek, 9 lutego 2017

Chichén Itzá

El Castillo (Zamek)

Od 2007 roku ruiny są uznawane za jeden z nowych cudów świata.

Dojazd

Do starożytnego miasta z łatwością można dojechać z Valladolid. Bilet na autobus drugiej klasy kosztuje 26 pesos. Niestety busiki typu collectivo tam już nie kursują. Niemniej w mieście można je spotkać, lecz podobno jeżdżą na krótsze czasy i chyba niespecjalnie lubią zabierać turystów.

Boisko do gry w piłkę

Chichén Itzá

Staroyżtne miasto jest bardzo popularną atrakcją turystyczną. Z tego względu widać tutaj wszechobecną komercjalizację. Turystów jest sporo, jak i różnych sklepików. Po odstaniu w kolejce kupuje się bilet za 145 pesos. Dość drogo w porównaniu do innych tego typu miejsc.

Święta studnia
 
Przed samym wejściem jesteśmy skontrolowani przez ochronę. Bagaże są sprawdzane. Nie wolno wnosić kamer - ochroniarz instruuje, że można robić jedynie zdjęcia, zakaz nagrywania filmów.


Niestety komercjalizacja nie znika po przejściu bramek wejściowych. Między ruinami są licznie rozstawieni handlarze ze swoimi straganami. W stylu meksykańskim nawołują, zapraszają do siebie. Są nachalni i bardzo głośni. Gdy do tego hałasu doda się jeszcze upał to zwiedzanie tego miejsca robi się nieprzyjemne.

Obserwatorium
 
Dwa razy do roku, 21 marca oraz 21 września (zrównanie dnia z nocą) organizowane są wielkie pokazy. Dzięki ogromnej wiedzy astronomicznej budowniczych tego dnia ma miejsce niesamowity pokaz. Na głównej piramidzie El Castillo, gra cieni powoduje niesamowite złudzenie optyczne - wędrujące węże po schodach piramidy.

Ruiny kościoła

Cenota Ik Kil

Około 5 km od ruin Chichén Itzá znajduje się jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych cenot Jukatanu. Głębokość studni to 40 metrów, z czego 26 metrów jest zalane wodą. Szeroka jest na 60 metrów. W środku można podziwiać wodospady oraz rośliny zwisające ze ścian. Wstęp kosztuje 6 USD.
Tzompantli, w tle El Castillo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz