niedziela, 23 kwietnia 2017

Palenque

Świątynia Inskrypcji

Okolice

W okolicach miejscowości Palenque jest wiele ciekawych, godnych odwiedzenia miejsc. Najważniejsze z nich to ruiny starożytnego miasta. Kawałek dalej można m.in. zobaczyć wodospad Misol-Ha czy kaskady Agua Azul.
Widok na Pałac z Świątyni Umierającego Księżyca

Dojazd

Dojazd do każdego z tych miejsc może być trudny przy użyciu środków komunikacji zbiorowej. Najprościej jest skorzystać z lokalnych przewoźników oferujących wycieczki w te oraz inne miejsca. Zaraz po wyjściu z autobusu z Campeche owi przewoźnici zaczęli "atakować" przyjezdnych swoimi ofertami. Oferty są naprawdę dobre i przystępne cenowo, w szczególności w porównaniu z Jukatanem. Moja wycieczka u jednego z tych przewoźników kosztowała mnie 300 pesos i w ramach niej miałem:
  • ruiny starożytnego miasta Palenque
  • wodospad Misol-Ha
  • kaskady Agua Azul
  • bilet na autobus do San Cristóbal
Trzeba przy tym pamiętać, że wszelkie opłaty dodatkowe my pokrywamy, czyli:
  • bilet wstępu do ruin Palenque
  • wjazd do lasu (dżungli) w którym znajdują się ruiny Palenque (coś na wzór naszych parków krajobrazowych / narodowych) 
  • wyżywienie, przewodnicy, pamiątki, itp. 
Bardzo ciekawy był bilet do San Cristóbal. Cena biletu do kolejnego miasta była dużo niższa od cen jakie znalazłem na internecie. Koniecznie muszę tutaj zaznaczyć, że autobus był standardowej klasy, którą zwykle jeżdżę między miastami oraz, że przewoźnik czekał razem ze mną i jeszcze jedną zachodnią turystką na ten autobus, gdzieś na przydrożnym przystanku. Dopiero, gdy bezpiecznie zostaliśmy zabrani przez owy autobus, przewoźnik pojechał w dalszą drogę do miasta Palenque z pozostałymi klientami.

W oddali, po prawej PałacRuiny miasta

Trzeba przygotować się na następujące opłaty: za wjazd do parku narodowego oraz za bilet wstępu do ruin. Od przewoźnika dostaliśmy 3 godziny na zwiedzanie ruin. Niestety czas ten jest niewystarczający jeśli chce się wszystko zobaczyć. W wolnym tempie zwiedzi się w tym czasie główne piramidy, pałac. Natomiast jeśli chcemy zobaczyć ruiny położone głębiej, w dżungli to musimy przemieszczać się w przyśpieszonym tempie. 

Świątynia Inksrypcji

Handlarze pracujący w środku ruin nie są tutaj tak nachalni jak w Chichén Itzá. Spokojnie można przejść obok nich i nikt nie będzie krzyczał próbując sprzedać na siłę cokolwiek białemu człowiekowi. Miła odmiana. 

Świątynia Hrabiego

Rzadko można wejść do środka piramidy w Meksyku. Taką możliwość mamy tutaj. Przy Świątyni  Inksrypcji znajduje się Świątynia XIII do której można wejść. W środku można zobaczyć grobowiec Czerwonej Królowej.

Ruiny w dżungli

Zwiedzając te starożytne budowle otaczają nas niecichnące odgłosy dżungli. Niektóre są przerażające. Wśród tych odgłosów można zwiedzić ruiny na mniej wykarczowanych terenach, gdzie drzewa rosną między ścianami ruin i wszędzie wokół. Ruiny w dżungli są w Grupie C, a następnie Grupa I i II.


Ruiny w dżungli

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz