Historia
Miasto zostało wcielone do Imperium Rzymskiego po tym, jak Juliusz Cezar nadał mu status miasta federacji. Podczas panowania rzymian, Vaison-la-Romaine osiągnęło szczyt rozwoju w I - II wieku n.e. i rozrosło się do 70 hektarów. Miasto było usytuowane na prawym brzegu rzeki Ouvèze, gdzie aktualnie znajdują się wykopaliska archeologiczne.
Mapa Vaison-la-Romaine
Gdy wpływy cesarstwa rzymskiego zmalały, życie mieszkańców skupiło się na
zachód od rzymskiego miasta. W XII wieku przenieśli się na tereny wokół katedry
Notre Dame de Nazareth. Zazdrośni o wpływy kościoła hrabiowie
Toluzy wielokrotnie napadali i oblegali miasto, aż w końcu wybudowali wieżę, a następnie
zamek na lewym brzegu rzeki. W wyniku tego, miasto wokół katedry opustoszało. Nowe
średniowieczne miasto powstało wokół zamku w XIII wieku. Nowe miasto szybko się rozbudowywało, powstała również nowa
katedra i plac targowy.
Średniowieczne miasto w Vaison-la-Romaine
Wykopaliska archeologiczne
Po rzymianach pozostały ruiny, które odkryto w ramach prac archeologicznych. W mieście powstały dwa wykopaliska archeologiczne: "de Puymin" oraz "de La Villasse". Oba można zwiedzać w cenie 9 euro. Szczegółowe godziny otwarcia i ceny można sprawdzić na stronie antyczne wykopaliska de Puymin oraz antyczne wykopaliska de La Villasse.
Uliczki w średniowiecznym mieście
Średniowieczne miasto
Średniowieczne miasto zachowało się w całości. Można naocznie przekonać się jak ludzie żyli w średniowieczu, przejść się wąskimi uliczkami. Między zabytkami funkcjonują hotele oraz restauracje z ładnym widokiem na nowe miasto. Spacerując w średniowieczu warto odwiedzić zamek (niestety nie można wejść do środka), katedrę, dzwonnicę, kaplicę św. Konstantyny, rezydencję byłego biskupa.
Zamek w Vaison-la-Romaine
Skały
Miasto jest świetną bazą wypadową do okolicznych skał. Na wspinaczy czeka tysiące dróg w okolicznych skałach. Rejony są rozsypane w różnych kierunkach, więc samochód jest niezbędny. Aby uniknąć problemu z parkowaniem, lepiej być na miejscu wcześniej niż później. Warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik, aby bez problemu dotrzeć pod skały. Pomocne mogą być strony z opisami rejonów wokół Vaison oraz mapa.
Skały Les Dentelles de Montmirail
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz